Najbardziej prestiżowe nagrody literackie
Dla zainteresowanych współczesną światową literaturą półki w księgarniach to nieprzenikniona dżungla bliżej nieokreślonych bestsellerów”. Jak wybrać w gąszczu komercyjnych sukcesów te naprawdę wartościowe i ciekawe literacko? Dobrym sposobem jest czytanie tytułów, które w ostatnich latach zdobyły którąś z prestiżowych nagród literackich.
Każdy kraj wyróżnia oczywiście swoich pisarzy i poetów, ale oprócz konkursów o narodowym zasięgu istnieje również kilka ważnych imprez literackich o regionalnym, a nawet ogólnoświatowym znaczeniu. To na ich wyniki czekają co roku książkowe mole spragnione świeżej dawki dobrej literatury.
Literacka nagroda Nobla
Literacka nagroda Nobla to zdecydowanie najważniejsze wyróżnienie, jakie może spotkać pisarza. Przyznawana jest od 1901 roku przez Akademię Szwedzką twórcom, których dorobek wyróżnia się szczególnym idealizmem. Choć decyzje Akademii bywają kontrowersyjne, a wybór laureatów ma silny wydźwięk polityczny, na październikowe werdykty Komisji Noblowskiej czeka z zapartym tchem cały świat literacki, wydawniczy i czytelniczy.
Nagroda Bookera
Nagroda literacka z Wielkiej Brytanii, przyznawana od 1969 roku najlepszej powieści anglojęzycznej. Początkowo obejmowała jedynie pisarzy Wspólnoty Narodów, Irlandii, RPA i Zimbabwe, a od 2014 otwarto ją dla wszystkich twórców piszących w języku angielskim. Jury przyznające to wyróżnienie zmienia się co roku i składa się z wysokiej klasy specjalistów z dziedziny literatury. Nazwiska zwycięzców ogłaszane są na początku października.
Nagroda Casa de las Américas
Ufundowana w 1959 roku na Kubie jako latynoamerykański odpowiednik brytyjskiej nagrody Bookera. W konkursie biorą udział twórcy piszący w języku hiszpańskim, portugalskim, francuskim i angielskim, a w jury zasiadają eksperci z całej Ameryki Łacińskiej. To jedna z najstarszych i najbardziej prestiżowych nagród literackich przyznawanych w Ameryce Łacińskiej i na Karaibach – dzięki niej świat usłyszeć może o najciekawszych twórcach regionu nawet po zakończeniu boomu na literaturę latynoamerykańską. Laureaci Casa de las Américas ogłaszani są w styczniu, a tłumaczenia zwycięskich prac czytane są na całym świecie.
Nagroda Pulitzera
Coroczna, prestiżowa nagroda przyznawana od 1917 roku w USA za wybitne dokonania w dziedzinie dziennikarstwa, literatury pięknej i muzyki. Wyniki konkursu ogłaszane są w kwietniu w dwudziestu jeden kategoriach. Lista książek wyróżnionych literacką nagrodą Pulitzera to chyba najlepszy przegląd wybitnych powieści Ameryki XX i XXI wieku. Powinni się z nią zapoznać zarówno sympatycy amerykańskiej prozy, jak i wielbiciele dobrej literatury.
Nagroda Nike
Najważniejsza nagroda literacka w Polsce, przyznawana od 1997 roku przez Gazetę Wyborczą i Fundację Agory. Celem konkursu jest promocja polskiej literatury współczesnej. Nike przyznawana jest corocznie w październiku tylko jednemu utworowi spośród dwudziestu nominowanych, a werdykty jury często bywają dużą i szeroko komentowaną niespodzianką. Książką roku” może zostać zarówno powieść uznanego autora, jak i błyskotliwy debiut z każdego gatunku literackiego, ze szczególnym uwzględnieniem powieści. Super rabaty na książki można znaleźć także na stronie Groupona.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *