Gry planszowe na każdą okazję
W Polsce powróciła moda na gry planszowe! To świetnie, bo to jeden z przyjemniejszych sposobów na wspólny wieczór z przyjaciółmi albo leniwy świąteczny dzień w rodzinnym gronie. Jeśli też chcesz przyłączyć się do nowego trendu, ale nie wiesz, jak zacząć, to zapoznaj się z propozycjami najpopularniejszych planszówek:
Przygodę z grami planszowymi najlepiej zacząć od Eurobiznesu, znanego na całym świecie jako Monopoly. Dlaczego? Bo to kultowa gra naszego dzieciństwa, i to niezależnie od wieku. Monopoly ma już ponad sto lat, a w Polsce pojawiła się na początku lat osiemdziesiątych i stała się niezmiernie popularna. Może w niej brać udział od czterech do ośmiu osób. Jej zasady są proste: rzucając kostkami okrążasz planszę, kupując i budując nieruchomości w różnych krajach świata. Twój sukces zależy od udanych inwestycji, dobrej strategii i umiejętności negocjowania z innymi uczestnikami gry.
Dobble to nieskomplikowana i przezabawna gra dla całej rodziny. Wymaga przede wszystkim dużej spostrzegawczości i refleksu, dlatego mogą w niej uczestniczyć dzieci już od szóstego roku życia. Dobble składa się z 55 kart, na których znajdują się różne symbole. Gracze muszą znaleźć wspólny symbol z kartą, która leży na stole i głośno powiedzieć jego nazwę. Każdą kartę łączy z pozostałymi tylko jeden symbol. Wbrew pozorom Dobble wcale nie jest łatwa, ponieważ symbole różnią się kolorami i rozmiarami.
Znakomitą propozycją dla dwóch osób jest Abalone – taktyczna gra, która przypomina nieco warcaby. W Abalone pionkami są rzędy czarnych i białych kul, które przesuwa się po planszy o jedno pole. Zadaniem gracza jest wypchnięcie poza planszę sześciu kul przeciwnika. W grze przesuwać można od jednej do trzech kul na raz – ilość zależy od stosowanej taktyki oraz od tego, ile kul przeciwnika przesuwa się podczas wykonywanego ruchu.
Marco Polo to gra dla tych, którzy mają już nieco doświadczenia w świecie planszówek. Może w nią grać od dwóch do czterech graczy. Grając w Marco Polo wcielasz się w postać jednego z czterech średniowiecznych kupców i wyruszasz szlakiem handlowym z Wenecji do Azji. Poruszając się za pomocą rzutów kostek, docierasz do nieznanych miast i zakładasz w nich faktorie handlowe, podpisujesz kontrakty i handlujesz wielbłądami. Każda postać dysponuje innymi umiejętnościami i ma zarówno zalety, jak i pewne ograniczenia, przez co gra oferuje ci niezliczoną ilość możliwości. Można w nią grać wiele razy bez obaw, że się znudzi!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *