Dlaczego warto czytać kryminały?
Jeśli na twojej liście dobrych postanowień na Nowy Rok znajduje się czytanie wartościowych książek”, a mimo wszystko wychodzisz z księgarni z naręczami kryminałów, to może nadszedł czas na zrewidowanie poglądów… Bo właściwie dlaczego nie czytać książek kryminalnych? Jest całe mnóstwo powodów, dla których stanowią one wartościową lekturę i właściwie je dobierając, można z nich w przyjemny i emocjonujący sposób wyciągnąć tyle samo wiadomości, co z ciężkich i nudnych tomów. Warto czytać kryminały, ponieważ:
  • rozwijają logiczne myślenie – żaden inny gatunek literacki nie rozwija logicznego myślenia tak, jak kryminał! Czytając kryminał bierzesz udział w rozwiązywaniu zagadki, więc analizujesz każdy szczegół książki, na własną rękę poszukując zabójcy i motywu zbrodni. Starasz się nie poddawać emocjom, żeby zachować dystans do wydarzeń i nie dać się zwieść pozorom. Uczysz się rekonstruować zdarzenia za pomocą właściwie postawionych pytań. A jeśli dodatkowo twoja teza się potwierdzi, masz niesamowitą satysfakcję!
  • poszerzają słownictwo i wiedzę – akcja książek kryminalnych jest często osadzona w nieznanym przeciętnemu czytelnikowi kontekście. Przygotowując się do napisania książki, autorzy robią dokładny research przedstawianego w powieści środowiska, a czasami nawet przez jakiś czas są w nim aktywni, aby móc je lepiej poznać. Jako czytelnik stykasz się więc z całkiem nową tematyką i słownictwem, które już na zawsze pozostanie w twojej głowie. I stanowią świetny temat do rozmowy, jeśli zdarzy ci się spotkać osobę zajmującą się właśnie taką niszową branżą!
  • rozwijają wyobraźnię i trzymają w napięciu – czytając, w wyobraźni przeżywasz to, co dzieje się na kartkach książki. I to znacznie głębiej niż oglądając filmy, ponieważ książki dają ci szansę na kreację całkowicie własnego świata. Tak więc podczas lektury kryminału fundujesz swojemu mózgowi dużą dawkę bodźców i emocji, których rzadko doświadczasz w zwykłym życiu i pozwalasz mu pracować na najwyższych obrotach.
  • pozwalają optymalnie wykorzystać czas – trudno jest skupić się na czytaniu książki historycznej w poczekalni u dentysty, ale na historycznym kryminale już tak! Czytanie kryminałów jest tak wciągające, że nie wymaga ani spokojnego miejsca, ani sprzyjającego czasu. Angażująca lektura sprawia, że znacznie łatwiej się nad nią skupić, przypomnieć sobie, w którym momencie się ją przerwało i co się stało do tego momentu. A to oznacza, że jeśli interesujesz się jakąś tematyką albo uczysz się obcego języka, to wybór dobrego kryminału powinien być pierwszym krokiem, żeby pogłębić wiadomości!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *